
Murata Electronics
Product No:
LQW18ANR27G8ZD
Manufacturer:
Package:
0603 (1608 Metric)
Batch:
-
Description:
FIXED IND 270NH 260MA 2.42OHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2565
0.2565
10
0.2299
2.299
25
0.2014
5.035
50
0.17271
8.6355
100
0.15827
15.827
250
0.143944
35.986
500
0.13528
67.64
1000
0.103626
103.626
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Type | Wirewound |
| Series | LQW18 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | 24 @ 100MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±2% |
| Inductance | 270 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Non-Magnetic |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Base Product Number | LQW18AN |
| DC Resistance (DCR) | 2.42Ohm Max |
| Current Rating (Amps) | 260 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 0603 (1608 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 1.25GHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 MHz |