
Murata Electronics
Product No:
LQW18AS56NG0CD
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
FIXED IND 56NH 600MA 310MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.4028
4.028
25
0.3743
9.3575
50
0.31654
15.827
100
0.28785
28.785
250
0.27056
67.64
500
0.241794
120.897
1000
0.195738
195.738
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Type | Wirewound |
| Series | LQW18 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | 38 @ 200MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±2% |
| Inductance | 56 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Air |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Base Product Number | LQW18AS |
| DC Resistance (DCR) | 310mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 600 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Frequency - Self Resonant | 1.9GHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 200 MHz |