
Murata Electronics
Product No:
LQW18ASR18G0CD
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
FIXED IND 180NH 240MA 1.4OHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.4028
4.028
25
0.3743
9.3575
50
0.31654
15.827
100
0.28785
28.785
250
0.27056
67.64
500
0.241794
120.897
1000
0.195738
195.738
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Type | Wirewound |
| Series | LQW18 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | 25 @ 100MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±2% |
| Inductance | 180 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Air |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Base Product Number | LQW18AS |
| DC Resistance (DCR) | 1.4Ohm Max |
| Current Rating (Amps) | 240 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Frequency - Self Resonant | 990MHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 100 MHz |