
Murata Electronics
Product No:
LQW18CAR27J00D
Manufacturer:
Package:
0603
Batch:
-
Description:
FIXED IND 270NH 900MA 150MOHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5415
0.5415
10
0.47025
4.7025
25
0.43662
10.9155
50
0.36936
18.468
100
0.335825
33.5825
250
0.315666
78.9165
500
0.282093
141.0465
1000
0.228361
228.361
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | LQW18 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±5% |
| Inductance | 270 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Base Product Number | LQW18CA |
| DC Resistance (DCR) | 150mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 900 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.037" (0.95mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Frequency - Self Resonant | 1.05GHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 10 MHz |