
Murata Electronics
Product No:
LQW21FT1R0M0HL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 1UH 700MA POWRTRN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.482
1.482
10
1.37845
13.7845
25
1.27224
31.806
50
1.0602
53.01
100
0.996645
99.6645
250
0.890606
222.6515
500
0.763382
381.691
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | LQW21 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 1 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm) |
| DC Resistance (DCR) | 130mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 600 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 320MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 700mA |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz |