
Murata Electronics
Product No:
LQW21HNR56J00L
Manufacturer:
Package:
0805 (2012 Metric)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
FIXED IND 560NH 150MA 1.43OHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
10
0.3667
3.667
25
0.34086
8.5215
50
0.28842
14.421
100
0.2622
26.22
250
0.246468
61.617
500
0.220229
110.1145
1000
0.178286
178.286
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | LQW21 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | 30 @ 100MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±5% |
| Inductance | 560 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm) |
| Base Product Number | LQW21HN |
| DC Resistance (DCR) | 1.43Ohm Max |
| Current Rating (Amps) | 150 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 0805 (2012 Metric) |
| Frequency - Self Resonant | 580MHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 10 MHz |