
Murata Electronics
Product No:
LQW2BAS1R0J00L
Manufacturer:
Package:
0805
Batch:
-
Description:
FIXED IND 1UH 170MA 2.4 OHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2755
0.2755
10
0.24225
2.4225
25
0.21166
5.2915
50
0.18126
9.063
100
0.16625
16.625
250
0.151126
37.7815
500
0.142063
71.0315
1000
0.108804
108.804
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Type | Wirewound |
| Series | LQW2 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | 23 @ 50MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±5% |
| Inductance | 1 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2015 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.082" L x 0.060" W (2.09mm x 1.53mm) |
| Base Product Number | LQW2BAS |
| DC Resistance (DCR) | 2.4Ohm Max |
| Current Rating (Amps) | 170 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.060" (1.52mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Frequency - Self Resonant | 200MHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 25 MHz |