
Murata Electronics
Product No:
LQW2UAS1R0G0CL
Manufacturer:
Package:
1008
Batch:
-
Description:
FIXED IND 1UH 370MA 1.75 OHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3135
0.3135
10
0.27645
2.7645
25
0.24168
6.042
50
0.20729
10.3645
100
0.19
19
250
0.17271
43.1775
500
0.162355
81.1775
1000
0.124355
124.355
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Type | Wirewound |
| Series | LQW2 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | 35 @ 50MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±2% |
| Inductance | 1 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Non-Magnetic |
| Size / Dimension | 0.103" L x 0.096" W (2.62mm x 2.45mm) |
| Base Product Number | LQW2UAS |
| DC Resistance (DCR) | 1.75Ohm Max |
| Current Rating (Amps) | 370 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.080" (2.03mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 1008 |
| Frequency - Self Resonant | 290MHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 25 MHz |