
Murata Electronics
Product No:
LQW2UASR18J0CL
Manufacturer:
Package:
1008
Batch:
-
Description:
FIXED IND 180NH 620MA 770MOHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.26505
2.6505
25
0.2318
5.795
50
0.19855
9.9275
100
0.18202
18.202
250
0.165528
41.382
500
0.155591
77.7955
1000
0.119168
119.168
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Type | Wirewound |
| Series | LQW2 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | 45 @ 100MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±5% |
| Inductance | 180 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Non-Magnetic |
| Size / Dimension | 0.103" L x 0.096" W (2.62mm x 2.45mm) |
| Base Product Number | LQW2UAS |
| DC Resistance (DCR) | 770mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 620 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.080" (2.03mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 1008 |
| Frequency - Self Resonant | 750MHz |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Inductance Frequency - Test | 25 MHz |