Home / Rocker Switches / LRA510-RS-B/018V
LRA510-RS-B/018V
Carling Technologies
Product No:
LRA510-RS-B/018V
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series LRA
Circuit SPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 100,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Ingress Protection -
Voltage Rating - DC 30 V
Color - Actuator/Cap Red
Current Rating (Amps) 10A (DC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Illumination Type, Color Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal) 18 VAC/DC