Home / Rocker Switches / LRA511-CR-B/024V
LRA511-CR-B/024V
Carling Technologies
Product No:
LRA511-CR-B/024V
Description:
SWITCH ROCKER SPST 10A 30V
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - DC 30 V
Color - Actuator/Cap Red
Current Rating (Amps) 10A (DC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Illumination Type, Color Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC