Home / Rocker Switches / LRA511-RA-B/018V
LRA511-RA-B/018V
Carling Technologies
Product No:
LRA511-RA-B/018V
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - DC 30 V
Color - Actuator/Cap Amber
Current Rating (Amps) 10A (DC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Illumination Type, Color Incandescent, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 18 VAC/DC