Home / Rocker Switches / LRA515-RS-B/024V
LRA515-RS-B/024V
Carling Technologies
Product No:
LRA515-RS-B/024V
Actuator Marking No Marking
Termination Style Wire Leads
Ingress Protection -
Voltage Rating - DC 30 V
Color - Actuator/Cap Red
Current Rating (Amps) 10A (DC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Illumination Type, Color Incandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC