Home / Rocker Switches / LRA911-RA-W/250N
LRA911-RA-W/250N
Carling Technologies
Product No:
LRA911-RA-W/250N
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Amber
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Illumination Type, Color Neon, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 250 VAC