Home / Rocker Switches / LRGSCK511-C-A-B-B/012V
LRGSCK511-C-A-B-B/012V
Carling Technologies
Product No:
LRGSCK511-C-A-B-B/012V
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series LRG
Circuit SPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 100,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Off
Actuator Marking ON OFF, Horizontal
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Amber
Current Rating (Amps) 20A (AC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Incandescent, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC/DC