Home / Rocker Switches / LRGSCK511-C-A-B-E/024V
LRGSCK511-C-A-B-E/024V
Carling Technologies
Product No:
LRGSCK511-C-A-B-E/024V
Switch Function On-Off
Actuator Marking O -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Amber
Current Rating (Amps) 20A (AC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Incandescent, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC