Home / Rocker Switches / LRGSCK611-C-R-B-D/250N
LRGSCK611-C-R-B-D/250N
Carling Technologies
Product No:
LRGSCK611-C-R-B-D/250N
Switch Function On-Off
Actuator Marking O I
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Clear (Red Filter/Diffuser)
Current Rating (Amps) 20A (AC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Neon, Clear/Red
Illumination Voltage (Nominal) 250 VAC