Home / Rocker Switches / LRGSCK611-R-A-W-0/125N
LRGSCK611-R-A-W-0/125N
Carling Technologies
Product No:
LRGSCK611-R-A-W-0/125N
Switch Function On-Off
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Amber
Current Rating (Amps) 20A (AC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Illumination Type, Color Neon, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC