Home / Rocker Switches / LRGSCK611-R-L-B-B/250N
LRGSCK611-R-L-B-B/250N
Carling Technologies
Product No:
LRGSCK611-R-L-B-B/250N
Mfr Carling Technologies
Series LRA
Circuit DPST
Electrical Life 100,000 Cycles
Mechanical Life 100,000 Cycles
Switch Function On-Off
Actuator Marking OFF ON, Horizontal
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Green
Current Rating (Amps) 20A (AC)
Operating Temperature 0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Illumination Type, Color Neon, Green
Illumination Voltage (Nominal) 250 VAC