Home / Rocker Switches / LRGSEK611-C-G-W-D/250N
LRGSEK611-C-G-W-D/250N
Carling Technologies
Product No:
LRGSEK611-C-G-W-D/250N
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series LRG
Circuit SPST
Package Bulk
Features -
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 100,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Off
Actuator Marking O I
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Color - Actuator/Cap Green
Current Rating (Amps) 20A (AC)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Illumination Type, Color Neon, Green
Illumination Voltage (Nominal) 250 VAC