
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LRS-150-24
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 156W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
22.4675
22.4675
10
21.1432
211.432
25
20.48238
512.0595
50
19.82175
991.0875
100
19.161025
1916.1025
250
18.5003
4625.075
500
18.169928
9084.964
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | LRS-150 (150W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output |
| Efficiency | 89% |
| Applications | Household Appliances, ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 156W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CCC, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 6.5 A |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | LRS-150 |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |