
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LRS-150F-24
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 156W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
25.232
25.232
10
23.74525
237.4525
25
23.0033
575.0825
50
22.26135
1113.0675
100
21.519305
2151.9305
250
20.77726
5194.315
500
16.644
8322
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | LRS-150F (150W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Efficiency | 89% |
| Applications | Household Appliances, ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 156W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CCC, CE, cURus, RCM, TUV |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 6.5 A |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | LRS-150 |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |