LRS-150F-24
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LRS-150F-24
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 156W
Payment:
In Stock : 2683
Type Enclosed
Series LRS-150F (150W)
Package Box
Features Adjustable Output, Universal Input
Efficiency 89%
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 156W
Product Status Active
Approval Agency CB, CCC, CE, cURus, RCM, TUV
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension 6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 6.5 A
Voltage - Output 1 24V
Base Product Number LRS-150
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)