
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LRS-150F-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 110W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
26.2485
26.2485
10
24.70855
247.0855
25
23.93582
598.3955
50
23.16385
1158.1925
100
22.39169
2239.169
250
21.619568
5404.892
500
17.318747
8659.3735
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | LRS-150F (150W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Efficiency | 85% |
| Applications | Household Appliances, ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 110W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CCC, CE, cURus, RCM, TUV |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 22 A |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | LRS-150 |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |