
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LRS-200-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 200W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
32.4615
32.4615
10
30.5501
305.501
25
29.59554
739.8885
50
28.64079
1432.0395
100
27.686135
2768.6135
250
26.731404
6682.851
500
21.413665
10706.8325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | LRS-200 (200W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Efficiency | 87% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 200W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, cURus |
| Voltage - Input | 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 40 A |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | LRS-200 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |