
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LRS-35-12
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 36W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.3095
13.3095
10
12.9333
129.333
25
12.17292
304.323
50
11.79254
589.627
100
11.412065
1141.2065
250
11.031704
2757.926
500
10.651286
5325.643
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | LRS-35 (35W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Efficiency | 86% |
| Applications | Household Appliances, ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 36W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CCC, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 3 A |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | LRS-35 |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |