
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LRS-35-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 35W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.414
13.414
10
13.0321
130.321
25
12.26564
306.641
50
11.88241
594.1205
100
11.499085
1149.9085
250
11.115798
2778.9495
500
10.732492
5366.246
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | LRS-35 (35W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Efficiency | 82% |
| Applications | Household Appliances, ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 35W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CCC, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Size / Dimension | 3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 7 A |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | LRS-35 |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |