
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LRS-50-12
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.4115
14.4115
10
14.00395
140.0395
25
13.1803
329.5075
50
12.76838
638.419
100
12.35646
1235.646
250
11.944616
2986.154
500
11.532715
5766.3575
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | LRS-50 (50W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Efficiency | 86% |
| Applications | Household Appliances, ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 50W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CCC, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC |
| Size / Dimension | 3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 4.2 A |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | LRS-50 |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |