
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LRS-50-48
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 53W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.832
13.832
10
13.4406
134.406
25
12.6502
316.255
50
12.25481
612.7405
100
11.85942
1185.942
250
11.464106
2866.0265
500
11.175876
5587.938
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | LRS-50 (50W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Efficiency | 90% |
| Applications | Household Appliances, ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 53W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CCC, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC |
| Size / Dimension | 3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 1.1 A |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | LRS-50 |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |