
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LRS-50-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 50W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.295
15.295
10
14.86085
148.6085
25
13.98704
349.676
50
13.55004
677.502
100
13.11285
1311.285
250
12.675736
3168.934
500
12.23866
6119.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | LRS-50 (50W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Efficiency | 83% |
| Applications | Household Appliances, ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 50W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CCC, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC |
| Size / Dimension | 3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 10 A |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | LRS-50 |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |