
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
LRS-75-36
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 76W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.2805
17.2805
10
16.264
162.64
25
15.75556
393.889
50
15.2475
762.375
100
14.73925
1473.925
250
14.231
3557.75
500
13.976875
6988.4375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | LRS-75 (75W) |
| Package | Box |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Efficiency | 91.5% |
| Applications | Household Appliances, ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 76W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CCC, CE, cURus, TUV |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC |
| Size / Dimension | 3.90" L x 3.82" W x 1.18" H (99.0mm x 97.0mm x 30.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 2.1 A |
| Voltage - Output 1 | 36V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | LRS-75 |
| Voltage - Isolation | 4 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |