Home / Rocker Switches / LS1511-55-BL-BL-125
LS1511-55-BL-BL-125
Carling Technologies
Product No:
LS1511-55-BL-BL-125
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC)
Operating Temperature -17.8°C ~ 65.6°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color Neon, Clear
Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC