Home / Rocker Switches / LS1531-20-BL-BL-024
LS1531-20-BL-BL-024
Carling Technologies
Product No:
LS1531-20-BL-BL-024
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
SWITCH ROCKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series LS
Circuit SPST-NO
Package Bulk
Features -
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Product Status Active
Electrical Life 25,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function Off-Mom
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC)
Operating Temperature -17.8°C ~ 65.6°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color Incandescent, Amber
Illumination Voltage (Nominal) 24 VAC/DC