Home / Rocker Switches / LS1551-33-BL-BL-012
LS1551-33-BL-BL-012
Carling Technologies
Product No:
LS1551-33-BL-BL-012
Series LS
Circuit SPDT
Product Status Active
Electrical Life 25,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Mom
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125 V
Voltage Rating - DC 28 V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC/DC)
Operating Temperature -17.8°C ~ 65.6°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 21.08mm
Illumination Type, Color Incandescent, Clear/Green
Illumination Voltage (Nominal) 12 VAC/DC