Home / Voltage Reference / LT1004CS8-2.5#PBF
LT1004CS8-2.5#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1004CS8-2.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
8-SO
Batch:
Datasheet:
Description:
IC VREF SHUNT 0.8% 8SOIC
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tube
Tolerance ±0.8%
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Reference Type Shunt
Voltage - Input -
Current - Output 20 mA
Current - Supply -
Current - Cathode 20 µA
Base Product Number LT1004
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 120µVrms
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 8-SO
Temperature Coefficient 20ppm/°C Typical
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V