Home / Voltage Reference / LT1019ACN8-2.5#PBF
LT1019ACN8-2.5#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1019ACN8-2.5#PBF
Package:
8-PDIP
Description:
IC VREF SERIES 0.05% 8DIP
Series -
Package Tube
Tolerance ±0.05%
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Reference Type Series, Shunt
Voltage - Input 4V ~ 40V
Current - Output 10 mA
Current - Supply 1.3mA
Current - Cathode 800 µA
Base Product Number LT1019
Noise - 0.1Hz to 10Hz 2.5ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 2.5ppmrms
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 8-PDIP
Temperature Coefficient 5ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V