
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1027BCN8-5#PBF
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC VREF SERIES 0.05% 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.7395
12.7395
10
11.71255
117.1255
25
11.22672
280.668
100
9.891685
989.1685
250
9.406178
2351.5445
500
8.799337
4399.6685
1000
8.071114
8071.114
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Tolerance | ±0.05% |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Reference Type | Series |
| Voltage - Input | 8V ~ 40V |
| Current - Output | 15 mA |
| Current - Supply | 3.5mA |
| Base Product Number | LT1027 |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 3µVp-p |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 10µVrms |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Temperature Coefficient | 2ppm/°C |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |