
Texas Instruments
Product No:
LT1054CP
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG CHARG PUMP INV 100MA 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2775
3.2775
10
2.94405
29.4405
25
2.78312
69.578
100
2.412145
241.2145
250
2.288398
572.0995
500
2.053387
1026.6935
1000
1.731764
1731.764
2500
1.645182
4112.955
5000
1.583327
7916.635
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Ratiometric, Step-Up |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 100mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT1054 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 25kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | 26.4V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.5V (-Vin, 2Vin) |