
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1054IN8#PBF
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Description:
IC REG CHARG PUMP INV 100MA 8DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.9915
10.9915
10
10.10325
101.0325
25
9.68468
242.117
100
8.532995
853.2995
250
8.114216
2028.554
500
7.590709
3795.3545
1000
6.962512
6962.512
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Ratiometric, Step-Up |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 100mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT1054 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 25kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | 30V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V (-Vin, 2Vin) |