
Texas Instruments
Product No:
LT1054IPE4
Manufacturer:
Package:
8-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
3.5 V TO 15 VIN, 100-MA OUTPUT C
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8405
2.8405
10
2.5498
25.498
25
2.51066
62.7665
50
2.50401
125.2005
100
2.23744
223.744
250
2.16391
540.9775
500
2.156025
1078.0125
1000
2.007654
2007.654
5000
1.817264
9086.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up |
| Topology | Charge Pump |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 100mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 25kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | -15V |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -1.25V |