
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1071CT#06PBF
Manufacturer:
Package:
TO-220-5 Flow 6
Batch:
-
Description:
IC REG MULTI CONFG ADJ TO220-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.129
13.129
10
12.065
120.65
25
11.5653
289.1325
100
10.18989
1018.989
250
9.689772
2422.443
500
9.064634
4532.317
1000
8.314457
8314.457
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck, Boost, Cuk, Flyback, Forward Converter |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-5 |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2.5A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT1071 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 40kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 100°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 65V (Switch) |
| Supplier Device Package | TO-220-5 Flow 6 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |