
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1073CS8-12#PBF
Manufacturer:
Package:
8-SO
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK BST 12V 1.5A 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.153
11.153
10
10.07475
100.7475
25
9.6064
240.16
100
8.34119
834.119
250
7.96632
1991.58
500
7.263396
3631.698
1000
6.326183
6326.183
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Topology | Buck, Boost |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.5A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | LT1073 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 19kHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage - Input (Min) | 1V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |