LT1084CP-12#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1084CP-12#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
TO-3P
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 12V 5A TO3P
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 60dB (120Hz)
Series -
Package Bulk
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Product Status Obsolete
Control Features -
Current - Output 5A
Base Product Number LT1084
Protection Features Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 25V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-3P
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V