LT1085CT-3.6#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1085CT-3.6#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
TO-220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LINEAR 3A 3.6V TO220-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 72dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 3A
Base Product Number LT1085
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 3A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220-3
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V