LT1086CT-2.85#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1086CT-2.85#PBF
Package:
TO-220-3
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 1.5A TO220-3
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 72dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 1.5A
Base Product Number LT1086
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220-3
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V