LT1111CN8-12#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1111CN8-12#PBF
Package:
8-PDIP
Description:
IC REG BUCK BST 12V 1.5A 8DIP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 150
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series -
Package Tube
Function Step-Up, Step-Down
Topology Buck, Boost
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Current - Output 1.5A (Switch)
Number of Outputs 1
Base Product Number LT1111
Output Configuration Positive or Negative
Frequency - Switching 72kHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Input (Min) 2V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-PDIP
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V