LT1117CM-2.85#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1117CM-2.85#TRPBF
Package:
3-DDPAK
Description:
IC REG LIN 2.85V 800MA D2PAK-3
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 75dB (120Hz)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Product Status Active
Control Features -
Current - Output 800mA
Base Product Number LT1117
Protection Features Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 10V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 3-DDPAK
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V