LT1129CT-3.3#06PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1129CT-3.3#06PBF
Package:
TO-220-5 Flow 6
Description:
IC REG LIN 3.3V 700MA TO220-5
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 64dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-5
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 700mA
Base Product Number LT1129
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 700mA
Current - Supply (Max) 90 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-220-5 Flow 6
Current - Quiescent (Iq) 70 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V