LT1129IST-3.3#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1129IST-3.3#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
SOT-223-3
Batch:
Datasheet:
Description:
IC REG LIN 3.3V 700MA SOT223-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 12258
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
PSRR 64dB (120Hz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Product Status Active
Control Features Enable
Current - Output 700mA
Base Product Number LT1129
Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage Dropout (Max) 0.7V @ 700mA
Current - Supply (Max) 90 mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-223-3
Current - Quiescent (Iq) 70 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V