LT1173CS8-12#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1173CS8-12#PBF
Package:
8-SO
Description:
IC REG BUCK BST 12V 1.5A 8SOIC
Series -
Package Tube
Function Step-Up, Step-Down
Topology Buck, Boost
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Current - Output 1.5A (Switch)
Number of Outputs 1
Base Product Number LT1173
Output Configuration Positive or Negative
Frequency - Switching 23kHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Input (Min) 2V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SO
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V