Home / Voltage Reference / LT1236ACS8-10#TRPBF
LT1236ACS8-10#TRPBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1236ACS8-10#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
8-SO
Batch:
Datasheet:
Description:
IC VREF SERIES 0.05% 8SOIC
User Guide
Mfr Analog Devices Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.05%
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Reference Type Series, Shunt, Buried Zener
Voltage - Input 11.5V ~ 40V
Current - Output 10 mA
Current - Supply 2mA
Current - Cathode 1.7 mA
Base Product Number LT1236
Noise - 0.1Hz to 10Hz 6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 3.5µVrms
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 8-SO
Temperature Coefficient 5ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V